• Plyta1.jpg
1

Strona główna / Inicjatywy / Klaster Przetwórców Szkła Budowlanego

Klaster Przetwórców Szkła Budowlanego

Jest powiązaniem kooperacyjnym zrzeszającym przedsiębiorstwa zajmujące się kształtowaniem i obróbką szkła płaskiego na poziomie: szyb zespolonych; hartownia, szlifowania, zdobienia czy pokrywania foliami szkła budowlanego; szkła pozostałego (przetworzonego i nieprzetworzonego), maszyn i urządzeń; usług szkoleniowo-doradczych.

Klaster Mazurskie Okna

Członkowie Klastra
Przetwórców Szkła
Budowlanego:

Bonders

Glass Serwis

Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa

Politechnika Poznańska Wydział Technologii Chemicznej

Q4Glass

Spec-Glas

Tech-Glass

Klaster SPBS nie posiada wspólnego produktu, działa w oparciu o łańcuch wartości, dzięki któremu zakres oferowanych produktów i usług w zakresie szkła budowlanego jest kompleksowy.

Swoim członkom klaster oferuje:

 • Podnoszenie jakości produkcji szyb zespolonych oraz obróbki szkła budowlanego
  w ramach tego obszaru została opracowana wzorcowa dokumentacja Zakładowej Kontroli Produkcji, prowadzone są regularne audyty technologiczne w firmach zrzeszonych, prowadzone są kontrole jakości produktów i komponentów używanych do produkcji szyb zespolonych.
 • Badania komponentów i produktów prowadzone są zarówno na miejscu w firmach, przy pomocy posiadanych przez Stowarzyszenie przenośnych zestawów badawczych, jak i w siedzibie Stowarzyszenia na specjalistycznej aparaturze stacjonarnej. Bardziej zaawansowane badania wykonywane są w certyfikowanych jednostkach badawczych odpłatnie na zlecenie. Przedsiębiorcy zrzeszeni mają również możliwość wypożyczania narzędzi umożliwiających badanie produktów na miejscu w firmie.
 • Opieka prawna, reklamacje, normy branżowe. SPSB podpisało umowę z kancelarią prawna Blitz Profit sp.zo.o na obsługę prawną firm zrzeszonych. Ze względu na niestabilną sytuację na rynku budowlanym a w szczególności brak płynności spływu należności kancelaria prawna ma zapewnić prawne bezpieczeństwo funkcjonowania firm. Przedsiębiorcy mają również możliwość wsparcia prawnego przy rozstrzyganiu reklamacji i pełen dostęp do norm branżowych oraz ich interpretacji.
 • Zakupy grupowe w ramach stowarzyszenia rozpoczęto wspólny dla wszystkich firm zrzeszonych projekt realizacji zakupów grupowych które mają ustabilizować sytuację przedsiębiorców przy negocjacjach z dużymi dostawcami komponentów i zapewnić bezpieczeństwo produkcji.
 • Działania promocyjne: wspólne stoisko targowe w latach 2009r., 2010r., 2011r. – na poznańskich targach BUDMA. Na wspólnym stoisku prezentowane były produkty zrzeszonych przedsiębiorstw oraz SPSB; zorganizowano wspólny wyjazd na targi branżowe do Mediolanu 2009 r. oraz 2010 r. oraz na odbywające się co dwa lata targi glasstec 2010,2012 w Duseldorf, w 2009r opracowano i wdrażano program marketingowy Łap Ciepło mający promować termoizolacyjne szyby dwukomorowe. Współpraca z mediami branżowymi w szczególności ze Światem Szkła i portalami branżowymi.
 • Podnoszenie wiedzy i kompetencji poprzez organizację konferencji i warsztatów. Do tej pory odbyły się 4 konferencje ogólnopolskie m.in. konferencje „Współpraca recepta na sukces”, „Jak być liderem we własnej firmie” i „Finanse przedsiębiorstw”, „Zmagania z koniunkturą, czyli dobre i złe strony kryzysu” czy „Innowacyjność małych przedsiębiorstw” ,a także szkolenia menadżerskie z zakresu wszystkich obszarów związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Od marca 2011 roku SPSB realizuje cyklicznie wspólny projekt szkoleniowy dla pracowników produkcyjnych z ręcznej obróbki szkła- rozkrój i łamanie z niemiecką firmą BOHLE.

Szeroka współpraca z jednostkami badawczym, instytucjami naukowymi, związkami pracodawców i stowarzyszeniami taki jak:  Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie i Krakowie, Instytutem IKATES w Czechach, hutami szkła Guardian, Saint Gobain, Euroglas czy Scheuten, ze światowym producentem narzędzi do obróbki szkła firmą BOHLE, światowym dostawcą gazu Air Products, z Polskim Związkiem Okien i Drzwi, klastrem Kotły Pleszewskie, klasterem Mazurskie Okna, Klubem Klastrów MG, światem nauki reprezentowanym przez pracowników naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacją Uniwersytety adama Mickiewicza w Poznaniu, mediami branżowymi oraz innymi.
Wszystkie dotychczasowe działania podejmowane przez SPSB były realizowane własnymi siłami ludzkimi i bez finansowania zewnętrznego.

Produkcja szyb zespolonych.

Jedna z głównych działalności kooperujących przedsiębiorstw jest produkcja szyb zespolonych jedno i wielokomorowych uwzględniających różne dodatkowe funkcje: termoizolacyjne, ochronne, dźwiękochłonne, z ochroną przeciwsłoneczną.
Mamy bogate doświadczenie z produkcją szyb do domów pasywnych oraz realizacje nietypowych i trudnych zamówień zamówień takich jak: szyby gięte ze szprosami wiedeńskimi, szyby wielkogabarytowe o max wielkości 3,21mx5,50m również ze szkła powłokowego. Wykonujemy również zespolenia praktycznie we wszystkich, nawet bardzo nietypowych kształtach.
Posiadane przez nas maszyny umożliwiają również produkcję szyb z tzw. stepem czyli zespolenia szkła o różnej wielkości aby powstał step. Wykorzystywane jest to przy szkleniach strukturalnych, narożnikach budynków, zadaszeniach czy ogrodach zimowych.
Mamy również możliwość wykonania szyb wielkogabarytowe, max. 3,21x5,50, do szklenia strukturalnego. Szkło wzbogacone o innowacyjne funkcje.
Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów jest produkcja szyb/szkła z pętlą alarmową, możliwe do wykonania również wielkogabarytowe o max wymiarze 2300x5100 mm. Stosowane w obiektach wymagających szczególnej ochrony. Szkło kuloodpornych w klasie BR3-BR6 szkło z funkcją ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim, szkło z filtrem przeciw-laserowym
szkło z przesłoną ciekłokrystaliczną sterowaną elektrycznie, pod wpływem pola elektrycznego zmienia przezierność
szkło z ochroną anty-radiacyjną, chronią przed przenikaniem promieniowania elektromagnetycznego, emitowanego przez takie urządzenia jak stacje bazowe, nadajniki radiowe i telewizyjne, radary, sieci bezprzewodowe, radiostacje krótkofalowe, przenośne telefony i telefony komórkowe.
Specjalizujemy się w laminacji szkła o max wym. 2650x5100, produkujemy laminaty podwójne jak i kilkuwarstwowe z foli bezbarwnej i kolorowej.
Wykonujemy również laminowane szkło konstrukcyjne z użyciem folii SentryGlas charakteryzującą się większą wytrzymałością od tradycyjnych folii z PVB, dlatego jest stosowany w produkcji w takich elementach architektonicznych i konstrukcyjnych jak balustrady, schody, podłogi oraz projekty fasad budynków.
Wykonujemy hartowanie szkła wielkogabarytowego które jest podawane testom HST.

Dekorowanie szkła

Wykonujemy dekoracje szkła praktycznie wszystkimi technikami:

 • zespalanie witraży,malowanie witraży
 • piaskowanie z malowaniem,
 • szkło lacobel
 • szkło z nadrukiem.

Oferujemy maszyny do obróbki i przechowywania szkła

 • projektowanie i wykonawstwo maszyn do obróbki szkła i produkcji szyb zespolonych, systemy przechowywania szkła,
 • innowacyjne projekty, indywidualne projekty oraz autorskie rozwiązania problemów technicznych, patenty, serwis i pełna obsługa techniczna maszyn i urządzeń.

Urządzenia do aplikacji mas uszczelniających:autorskie rozwiązania, patent na mieszalnik do mas uszczelniających

Oferta szkoleniowa dla kadry zarządzającej, indywidualny couching.

Wspólne cechy wszystkich firm w klastrze:

 • szybka realizacja
 • duża elastyczność
 • ogromne doświadczenie
 • wysoka jakość
 • współpraca

© 2016 Stowarzyszenie Przetwórców Szkła Budowlanego.
Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: artiworks.pl tworzenie stron www poznan, artiworks.pl