• Plyta1.jpg
1

Strona główna / Aktualności / Działania programu Dom Bezpieczny

Działania programu Dom Bezpieczny

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami realizowanych w ramach projektu  Dom Bezpieczny, nad którym Stowarzyszenie objęło  patronat.


Na początku września podsumowaliśmy pierwszy etap programu Dom Bezpieczny. W ciągu 8 miesięcy   zrealizowaliśmy wszystkie postawione przed sobą zadania: do grona koalicjantów dołączyły najważniejsze firmy z branży stolarki otworowej, a także szereg stowarzyszeń. Stworzyliśmy Internetową Encyklopedię Bezpieczeństwa, w której można znaleźć wyczerpującą wiedzę na temat bezpieczeństwa przeciwwłamaniowego i przeciwpożarowego. Powołaliśmy do życia Krajowy Punkt Konsultacyjny, w którym doradcami w zakresie bezpieczeństwa są najlepsi eksperci, zajmujący się różnymi aspektami bezpieczeństwa, w tym ochroną przeciwwłamaniową, alarmami, monitoringiem, ubezpieczeniami, a nawet ochrona zdrowia.
Najważniejsze jednak są działania ostatnich kilku miesięcy. Wymienić należy przede wszystkim powołanie grupy technologów, która opracuje wytyczne do montażu stolarki przeciwwłamaniowej. Pierwsze spotkanie grupy miało miejsce w siedzibie ITB w Warszawie w drugiej połowie czerwca.
Kolejnym działaniem wartym uwagi jest wyznaczenie standardów dla produktów, które można uznać za bezpieczne w kontekście ich podwyższonej odporności na włamanie. I tak okna, drzwi i osłony powinny posiadać co najmniej klasę RC 2, bramy muszą być wyposażone w elementy utrudniające ich podniesienie lub wyważenie, wkładki powinny mieć klasę co najmniej 5C, a zamki – 5E.
Drugi etap programu zapowiada się równie interesująco. Rozpoczynamy proces selekcji dystrybutorów, którzy po intensywnym szkoleniu i egzaminie otrzymają możliwość dołączenia do sieci salonów bezpiecznych. Na warszawskiej Białołęce tworzymy pokazowy dom bezpieczny, w którym będą zaprezentowane różnorodne metody i sposoby zabezpieczenia przeciwwłamaniowego i przeciwpożarowego. Dotychczas zamontowaliśmy blokady okien, również balkonowych, rolety przeciwwłamaniowe, folię ochronną na szyby, a także nowe, bezpieczne wkładki, szyldy i klamki.
W ubiegłym tygodniu miało miejsce spektakularne wydarzenie zorganizowane we współpracy z firmą Pilkington, a mianowicie test szyb kuloodpornych. Miał on miejsce na profesjonalnej strzelnicy w Skierniewicach. Testowaliśmy szyby w klasach od BR2 do BR6, do których strzelaliśmy z broni wskazanej w normach. Warto wspomnieć, że do najmocniejszej szyby strzelaliśmy z karabinu typu Kałasznikow. Szyba powstrzymała 6 strzałów pociskami z rdzeniem ze stali hartowanej, oddanych niemal w to samo miejsce. Już wkrótce relacja z tego wydarzenia będzie dostępna na kanale Youtube programu (https://www.youtube.com/channel/UCv4rFVN5_8IDQpNLmcVaiiA), a także w oficjalnych materiałach firmy Pilkington.

***
Dom Bezpieczny to program społeczny tworzony przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych. Celem programu jest odkłamanie mitów o bezpieczeństwie w domach i mieszkaniach oraz wskazanie skutecznych metod zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami. Budujemy elektroniczną encyklopedię wiedzy bezpieczeństwie na stronie www.DomBezpieczny.com . Do koalicji dołączyli m.in. zrzeszenie DMS, PISA, LTB, CCI, ZPOB, SPSB i PSSK. Program wspierają marki Aluprof, Wiśniowski, Krispol, Hormann, Maco, G-U, Roto, Porta, Pilkington, Winkhaus, Fakro.

© 2016 Stowarzyszenie Przetwórców Szkła Budowlanego.
Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: artiworks.pl tworzenie stron www poznan, artiworks.pl